Corona Virüsü İlacı Bulundu Mu?

Corona Virüsü İlacı Bulundu Mu?

Bilim İnsanlarından Tepki Geldi

Prof. Dr. Ercüment Ovalı bir açıklama yaparak 1 aydır üzerinde çalıştıkları corona virüsü tedavisinde kullanılacak olan ilacın başarılı olduğunu duyurdu. Bilim insanları ise tepki göstererek ilcaın 19 Mart’tan bu yana Yeni Zelanda’da klinik testlerde kullanıldığı ifade edildi.

 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 1 ay önce, COVID-19’a karşı yerli ilacı geliştirmek için ekibiyle karantinaya girmiş herkes yapılacak olan açıklamayı beklemey başlamıştı. Porf. Dr. Ovalı ani bir karar ile bir açıklama yaptı ve “İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz Alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı” deedi.

Bunun ardından önerilen ilcaın başka ülkelerde yoğun bakım hastaları üzerinde kullanıldığı eleştirileri geldi. Bunun üzerine Ercüment Ovalı bir açıklama daha yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Gece yarısı attığım mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir. Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın COVID-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir. Klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’e iletilmiştir.”


Yazar: Bekir

Yayınlanma Tarihi: 18-04-2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 284 Defa

Bir cevap bırakın.