Türkiye ve Dünya Turizmi Koronavirüs Salgınından Nasıl Etkileniyor, Etkilenecek?

Türkiye ve Dünya Turizmi Koronavirüs Salgınından Nasıl Etkileniyor, Etkilenecek?

Son 40 yılda dünyadaki uluslararası turist sayısı yedi kat artarak 200 milyondan 1,4 milyar turist seviyesine, turizme bağlı gelir de 1,7 trilyon dolar seviyesine ulaşmıştı. Ancak koronavirüs salgını ülkelerin turizm faaliyetlerini doğrudan etkileyerek tüm dünyadaki otel doluluk oranlarını ciddi ölçüde aşağı çekti.

Türkiye’nin mart ayındaki otel doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azalarak yüzde 28,6 olarak kaydedildi.

Uluslararası uçuşların ne zaman normalde döneceği ise henüz bilinmiyor. Avrupa ülkelerinin seyahat kısıtlamalarının ne zaman kaldırılabileceğine dair çeşitli öngörüleri bulunmakla birlikte bu öngörüler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, ‘Almanların bu yaz tatil seyahatleri yapabileceklerini düşünmüyorum’ derken, ülke günlük yaşamaya dönmeye başlasa bile salgının ülkeyi yaza kadar meşgul etmeye devam edeceği ifade ediyor.

Reinhardt, “Muhtemelen bu yaz arabalarımıza, trene ya da uçağa binip her zaman olduğu gibi tatile gitmeyeceğiz ama umuyorum ki sonbaharda ya da gelecek yaz aylarında bunu yapabileceğiz” diyor.

 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Şu anda kimse, Temmuz ve Ağustos için güvenilir bir tahminde bulunamaz. Aylarca, belki de önümüzdeki yıla kadar, bu virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” diyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Avrupa Birliği ülkelerinin sınırlarını Eylül sonuna kadar kapalı tutmaları konusunda teşvik ederken, İngiltere hükümeti de Britanyalıları, gerekli olmayan yurtdışı seyahatlere karşı “süresiz” olarak uyarıyor.

İspanya Çalışma Bakanı Yolanda Diez ise, “Tatil sektöründe kısıtlamaları kaldırmak için iki aşama üzerinde çalışıyoruz, birisi yaz diğeri ise yıl sonu için” diyerek açıklıyor.

BBC Türkçe’ye açıklamada bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) haziran ayında dünya genelinde salgının kontrol altına alınmaya başlanması durumunda Türkiye turizminde hareketlenmenin eylül ayı itibariyle başlayacağını ifade ediyor.


Yazar: Bekir

Yayınlanma Tarihi: 27-04-2020

Kategori: Genel

Görüntüleme: 293 Defa

Bir cevap bırakın.